Spotkanie wokół książki //Moje królestwo// – wywiadu z Edwardem Dwurnikiem
Spotkanie wokół książki Moje królestwo – wywiadu z Edwardem Dwurnikiem
24.11.2016 godz. 18
Opublikowano: 17.10.2016
MOCAK i Wydawnictwo Czarne zapraszają w czwartek 24 listopada o godzinie 18 na spotkanie wokół książki Moje królestwo – wywiadu rzeki z Edwardem Dwurnikiem. W rozmowie wezmą udział: Małgorzata Czyńska, Edward Dwurnik i Maria Anna Potocka. Prowadzenie: Adrian D. Kowalski.
Edward Dwurnik: malarz celebryta, ulubieniec mediów, galerzystów, kolekcjonerów i koneserów sztuki. Artysta przewrotny, po witkacowsku ukrywający się za maską błazna i prowokatora. Tytan pracy doceniony w Polsce i na świecie. Wreszcie humanista, przenikliwy komentator życia społecznego, który czasami z sarkazmem, a czasami z głębokim zrozumieniem portretuje ludzkie niedoskonałości i ograniczenia. Wywiad Małgorzaty Czyńskiej jest jak kolekcja obrazów malarza – na kolejnych stronach pojawiają się migawki z jego bogatego życia, opowieści o sobie, przyjaciołach, autorytetach, sztuce i kobietach. Balansuje na granicy zmyślenia i prawdy, nie boi się szczerych wyznań ani kontrowersji, rozmawia poważnie, by za chwilę puścić do czytelnika oko. I każdy sam musi sobie odpowiedzieć na pytanie: czy król jest nagi?
Książka ukazała się 14 września 2016 roku nakładem Wydawnictwa Czarne. Podczas wydarzenia publikacja będzie dostępna w MOCAK Bookstore w promocyjnej cenie.
Edward Dwurnik – malarz i grafik. Jeden z najbardziej rozpoznawalnych współczesnych polskich artystów. Cykle Podróże autostopem, Warszawa, Sportowcy czy Robotnicy przyniosły mu uznanie w kraju i za granicą, gdzie został zauważony jeszcze przed transformacją polityczną. W 1982 roku jako jedyny Polak wziął udział w wystawie documenta 7 w Kassel. Wielokrotnie nagradzany, między innymi Nagrodą Kulturalną Solidarności, Nagrodą Fundacji Sztuki Współczesnej, Złotym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis. Mieszka i pracuje w Warszawie.
Małgorzata Czyńska – z wykształcenia historyk sztuki, z zawodu dziennikarka. Współpracuje z „Wysokimi Obcasami”, magazynami o wnętrzach, projektowaniu i modzie. Autorka tekstów o sztuce, wywiadów z artystami, portretów, specjalistka od historii mody i dizajnu, kuratorka wystaw. Autorka książek: Najpiękniejsze. Kobiety z obrazów, Kobro. Skok w przestrzeń i Kobiety Witkacego. Harem metafizyczny.
Maria Anna Potocka – kurator, krytyk i teoretyk sztuki. Z wykształcenia filolog polski, historyk sztuki; doktor kulturoznawstwa (2008). W latach 1972–2010 prowadziła pierwsze w Polsce galerie sztuki współczesnej (Galeria PI, Galeria Pawilon, Galeria Foto-Video, Galeria Potocka). Od 1973 roku tworzy międzynarodową kolekcję sztuki współczesnej. Członek Międzynarodowego Stowarzyszenia Artystów (Internationale Künstler Gremium, IKG), Międzynarodowego Stowarzyszenia Krytyków Sztuki (The International Association of Art Critics, AICA; w latach 1996–2003 prezes Sekcji Polskiej) oraz Międzynarodowego Stowarzyszenia Kuratorów Sztuki Współczesnej (The International Association of Curators of Contemporary Art, IKT). Kurator wielu wystaw w Polsce i za granicą. Opublikowała kilka książek książek (między innymi: Rzeźba, 2002; To tylko sztuka, 2008; Fotografia, 2010; Wypadek polityczny, 2010) oraz liczne teksty teoretyczne i filozoficzne. W latach 1996–2010 dyrektor Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Niepołomicach, w latach 2001–2002 wicedyrektor Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie, w latach 2002–2010 dyrektor Galerii Sztuki Współczesnej Bunkier Sztuki. Od 2010 roku dyrektor Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie MOCAK.
Adrian D. Kowalski (prowadzący) – koordynator projektów pozawystawienniczych w MOCAK-u, absolwent filmoznawstwa na Uniwersytecie Jagiellońskim. Zajmuje się historią i teorią muzyki filmowej oraz związkami Virginii Woolf ze sztukami wizualnymi. Publikował między innymi w „Dekadzie Literackiej”, „Masce”, „Studiach Orientalnych”, „Muzyce”, „Polisemii”, „Zeszytach Naukowych UJ”.
Liczba miejsc ograniczona.
Podczas wydarzenia publikacja będzie dostępna w MOCAK Bookstore w promocyjnej cenie.