Spotkanie z Bronką Nowicką – laureatką Nagrody Literackiej Nike 2016
Spotkanie z Bronką Nowicką – laureatką Nagrody Literackiej Nike 2016
01.12.2016 godz. 18
Opublikowano: 23.11.2016
MOCAK i wydawnictwo Biuro Literackie zapraszają w czwartek 1 grudnia o godzinie 18 na spotkanie z Bronką Nowicką – laureatką Nagrody Literackiej Nike 2016 za książkę poetycką Nakarmić kamień. Prowadzenie: Adrian D. Kowalski.
Nakarmić kamień to nieustanne dociekanie istoty rzeczy. Przedstawiony przez Nowicką świat nie obrósł jeszcze we wtórne znaczenia, w sposób szczególny działa więc na wyobraźnię, rządząc się własną logiką. Autorka bada związki ludzi i rzeczy, kwestionuje i podważa zastałe hierarchie, balansuje na granicy ciała i świata zewnętrznego. Relacja człowiek – rzecz to dla poetki również podstawa do uobecniania zmarłych, zapamiętanych, „zatrzymanych” w przedmiotach. To mocny, świeży debiut w literaturze polskiej.
Bronka Nowicka – absolwentka Wydziału Reżyserii Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi oraz Wydziału Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie (studia podyplomowe). Doktorantka Wydziału Malarstwa krakowskiej ASP. Pola inspiracji, eksploracji, twórczości: relacje człowiek – rzecz, obraz w ruchu, język, spotkanie. Na terenie sztuki szuka nowych mediów – np. używa tomografu komputerowego jako narzędzia filmowego i graficznego. Tworzy tomowideo, wideo, wideoinstalacje, fotografie. Brała udział w wystawach w Międzynarodowym Centrum Sztuk Graficznych w Krakowie, Susanne Burmester Galerie w Niemczech (Putbus, Rugia), Małopolskim Ogrodzie Sztuki w Krakowie, Galerii Promocyjnej krakowskiej ASP, Kolegium Sztuk Pięknych w Kazimierzu, Sosnowieckim Centrum Sztuki, Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie, Galerii Wydziału Sztuki Mediów w Warszawie, Kunstnernes Hus w trakcie Festival for Digital and Visual Poetry w Norwegii (Oslo). Uczestniczyła w interdyscyplinarnych projektach artystycznych, między innymi: Corespondences & Interventions, Open Studio of Mechanisms for an Entente, Labirynt Wolności, interdyscyplinarnych konferencjach naukowych, między innymi: Post-technological Experiences. Art-Science-Culture w HAT Center UAM. Reżyserka spektakli teatralnych: Światła miasta – Teatr Studio w Warszawie, Patrz słońce zachodzi – Teatr im. Adama Mickiewicza w Częstochowie, Człowiek Śmietnik – Teatr im. Stefana Jaracza w Olsztynie, Gdzieś daleko – TVP Kultura). Scenarzystka i reżyserka programów telewizyjnych – cykli edukacyjnych i podróżniczych. W 2015 roku w Biurze Literackim wydała książkę poetycką Nakarmić kamień, która zdobyła III nagrodę w konkursie Złoty Środek Poezji (najlepszy debiut poetycki roku) oraz Nagrodę Literacką Nike.
Adrian D. Kowalski (prowadzący) – koordynator projektów pozawystawienniczych w MOCAK-u, absolwent filmoznawstwa na Uniwersytecie Jagiellońskim. Zajmuje się związkami Virginii Woolf ze sztukami wizualnymi oraz teorią i historią muzyki filmowej. Publikował między innymi w „Dekadzie Literackiej”, „Masce”, „Studiach Orientalnych”, „Muzyce”, „Polisemii”, „Zeszytach Naukowych UJ”.