OutlineMocak_mobile_icon
Aplikacja mobilna
Zaplanuj wizytę w muzeum, sprawdź aktualne wydarzenia oraz zwiedzaj wystawy z mobilnym przewodnikiem.
Pobierz Zamknij
Przejdź do głównej treści
Languages

Spotkanie z Zofią Posmysz

Przejdź do wystawy

Spotkanie z Zofią Posmysz

23.03.2017 godz. 18

Opublikowano: 01.03.2017

MOCAK oraz Wydawnictwo Znak zapraszają w czwartek 23 marca o godzinie 18 na spotkanie z pisarką i byłą więźniarką Auschwitz Zofią Posmysz.
W rozmowie wezmą także udział Maria Anna Potocka i Michał Wójcik.

Wydarzenie łączy się z premierą książki Królestwo za mgłą (wywiad rzeka z pisarką przeprowadzony przez Michała Wójcika) oraz wznowieniem powieści Wakacje nad Adriatykiem.

Czyli pani wyszła z tego Królestwa?
Mnie się udało. Tak, mnie to się udało. Żeby przeżyć, trzeba przestrzegać reguł obozowej gry. Nie można dać się uderzyć – bo nie przestaną bić. Trzeba wyglądać w miarę zdrowo – inaczej wezmą na rewir. I przede wszystkim należy wiedzieć, jak rozmawiać z oprawcami. Bo nawet kat ma słabości. A ofiara nie zawsze jest bezbronna.

[Z materiałów promocyjnych Wydawnictwa]:

Zofia Posmysz – ur. w 1923 roku w Krakowie. W czasie wojny więźniarka obozów Aschwitz, Ravensbrück i Neustadt-Glewe. Absolwentka polonistyki na Uniwersytecie Warszawskim, w latach 1952–75 pracowała w Polskim Radiu, współtworząc między innym słuchowisko W Jezioranach. Pisarka w nowatorski sposób poruszająca tematykę obozową. Jej najbardziej znany utwór to Pasażerka (pierwotnie słuchowisko, następnie powieść), na podstawie której powstał film Andrzeja Munka i Witolda Lesiewicza oraz opera (muzyka: Mieczysław Weinberg), która odniosła sukces na całym świecie. Odznaczona Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, Nagrodą Komitetu ds. Radia i Telewizji za osiągnięcia autorskie w dziedzinie słuchowisk, Złotym Mikrofonem oraz nagrodą „Honorowy Wielki Splendor” za całokształt dorobku w dziedzinie twórczości radiowej. Była żoną pisarza i pracownika Polskiego Radia, Jana Piaseckiego. Honorowa Obywatelka Miasta Oświęcim. Mieszka w Warszawie.

Maria Anna Potocka – kurator, krytyk i teoretyk sztuki. Z wykształcenia filolog polski, historyk sztuki; doktor kulturoznawstwa (2008). W latach 1972–2010 prowadziła pierwsze w Polsce galerie sztuki współczesnej (Galeria PI, Galeria Pawilon, Galeria Foto-Video, Galeria Potocka). Od 1973 roku tworzy międzynarodową kolekcję sztuki współczesnej. Członek Międzynarodowego Stowarzyszenia Artystów (Internationale Künstler Gremium, IKG), Międzynarodowego Stowarzyszenia Krytyków Sztuki (The International Association of Art Critics, AICA; w latach 1996–2003 prezes Sekcji Polskiej) oraz Międzynarodowego Stowarzyszenia Kuratorów Sztuki Współczesnej (The International Association of Curators of Contemporary Art, IKT). Kurator wielu wystaw w Polsce i za granicą. Opublikowała kilka książek książek (między innymi: Rzeźba, 2002; To tylko sztuka, 2008; Fotografia, 2010; Wypadek polityczny, 2010) oraz liczne teksty teoretyczne i filozoficzne. W latach 1996–2010 dyrektor Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Niepołomicach, w latach 2001–2002 wicedyrektor Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie, w latach 2002–2010 dyrektor Galerii Sztuki Współczesnej Bunkier Sztuki. Od 2010 roku dyrektor Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie MOCAK.

Michał Wójcik – ur. w 1969 roku. Absolwent Instytutu Historycznego na Uniwersytecie Warszawskim, dziennikarz. Pracował w Radiu Zet, tygodniku „Przekrój”, był redaktorem naczelnym magazynów „Focus” i „Focus Historia”. Współpracował również z czasopismem historycznym „Mówią Wieki”, „Gazetą Wyborczą” i telewizją TVN. Razem z Emilem Maratem (dziennikarzem i pisarzem) opublikowali dwa poczytne wywiady rzeki: Made in Poland – rozmowę z żołnierzem Kedywu, Stanisławem Likiernikiem, za który otrzymali Nagrodę Historyczną Tygodnika Polityka 2015, oraz Ptaki drapieżne – wywiad z jednym z ostatnich członków tajnego oddziału 993/W, Lucjanem „Sępem” Wiśniewskim.

Wstęp wolny. Liczba miejsc ograniczona. Prosimy o wcześniejsze zapisy pod adresem recepcja[at]mocak.pl lub w godzinach 11–15 pod numerem telefonu 12 263 40 00.

Podczas wydarzenia publikacje Królestwo za mgłą oraz Wakacje nad Adriatykiem będą dostępne w MOCAK Bookstore w promocyjnej cenie.