OutlineMocak_mobile_icon
Aplikacja mobilna
Zaplanuj wizytę w muzeum, sprawdź aktualne wydarzenia oraz zwiedzaj wystawy z mobilnym przewodnikiem.
Pobierz Zamknij
Przejdź do głównej treści
Languages

//Szkice z kultury// – spotkanie z Wojciechem Plewińskim

Szkice z kultury – spotkanie z Wojciechem Plewińskim

20.03.2014 godz. 18

Opublikowano: 10.03.2014

20 marca o godzinie 18 zapraszamy na spotkanie z Wojciechem Plewińskim, krakowskim fotografem, wieloletnim współpracownikiem tygodnika „Przekrój”.

Wydarzenie towarzyszy wystawie Władysław Hasior. Europejski Rauschenberg?, której odrębną część stanowi seria 19 fotografii wykonanych przez Wojciecha Plewińskiego w 1962 roku w zakopiańskiej pracowni Władysława Hasiora. Ta prezentacja jest punktem wyjścia tematu spotkania, jakim jest współpraca fotografa z artystami. Zaprezentowane zostaną zdjęcia, portrety i dokumentacja działań artystów sztuk wizualnych, twórców teatru i literatury.

Spotkanie poprowadzi Katarzyna Wincenciak.

Wojciech Plewiński (ur. 1928) – krakowski fotografik, związany z tygodnikiem „Przekrój”, autor zdjęć portretowych i reportażowych. Z wykształcenia architekt – w 1955 roku uzyskał dyplom na Politechnice Krakowskiej i równocześnie w tym samym roku został przyjęty do Związku Polskich Artystów Fotografików. Od 1957 roku współpracował z redagowanym przez Mariana Eilego tygodnikiem „Przekrój”, gdzie jako jedyny fotograf zatrudniony był na etacie przez kilkadziesiąt lat. Związany był także z „Tygodnikiem Powszechnym” i Wydawnictwem Muzycznym. Ogromna część jego twórczości to zdjęcia teatralne. Wykonał fotografie do ponad 700 spektakli. Fotografował ludzi krakowskiej kultury i bohemy artystycznej, Piwnicę pod Baranami, happeningi Tadeusza Kantora, portretował muzyków, pisarzy, poetów i malarzy.

W trakcie spotkania album Wojciecha Plewińskiego Szkice z kultury można będzie nabyć w promocyjnej cenie 70 zł.

Na publikację składają się przede wszystkim  portrety i zdjęcia teatralne. Znaleźć w niej można najsłynniejsze zdjęcia Plewińskiego: portrety Zofii i Krzysztofa Komedów, Sławomira Mrożka, Piotra Potworowskiego, Tadeusza Brzozowskiego, Wojciecha Hasa, Mariana Eilego, Jerzego Nowosielskiego, a także wielu innych ludzi powojennej kultury Polski.