OutlineMocak_mobile_icon
Aplikacja mobilna
Zaplanuj wizytę w muzeum, sprawdź aktualne wydarzenia oraz zwiedzaj wystawy z mobilnym przewodnikiem.
Pobierz Zamknij
Przejdź do głównej treści
Languages

Klub Czytelniczy Sztuka Opowieści #18: //Argonauci// | #MOCAKonline!

Klub Czytelniczy Sztuka Opowieści #18: Argonauci | #MOCAKonline!

28.11.2021 godz. 18

Opublikowano: 08.11.2021

W niedzielę 28 listopada o godzinie 18 Biblioteka MOCAK-u zaprasza na spotkanie online Klubu Czytelniczego Sztuka Opowieści, podczas którego będziemy rozmawiać o książce Maggie Nelson Argonauci w tłumaczeniu Kai Gucio (Wydawnictwo Czarne, 2020).

W tej odsłonie Klubu Czytelniczego Sztuka Opowieści skupiamy się na tematyce cielesności. Uznając ciało za nośnik zmian społecznych, chcemy dyskutować o jego dominujących reprezentacjach, estetyzacji i polityczności. Autobiografie, reportaże i powieści prezentowane w cyklu w różny sposób dotykają tematu doświadczania ciała i opowiadania o nim. Ich lektura stanie się dla nas okazją do dyskusji nad strategiami artystycznymi opartymi na użyciu ciała jako środka wyrazu i źródła symboli, których głównymi polami działania w sztukach wizualnych są malarstwo i performans, a także autoportrety tworzone za pomocą różnych mediów. W tym zakresie odniesiemy się do trwającej w MOCAK-u wystawy Artysta jest obecny. Proponujemy lekturę porównawczą, poszerzającą kontekst prezentowanych prac.

Maggie Nelson, amerykańska pisarka i intelektualistka, nawiązując do Barthes’owskiej interpretacji mitu o Argo, odnawia znaczenia najważniejszych dla siebie pojęć. Bo Argonauci to z jednej strony intymny opis doświadczeń autorki jako partnerki osoby niebinarnej, matki i córki, a z drugiej – erudycyjna rozprawa na temat tożsamości, seksualności i przemijania. Autorka sprawnie przeplata osobiste doświadczenia z teorią queer, psychologię z historią sztuki, filozofię z codziennością. Dzięki poświęceniu uwagi wyzwaniom, z jakimi na początku XXI wieku mierzą się kobiety w nieheteronormatywnych związkach, i niejednokrotnie stawaniu w opozycji do głównego – męskiego – nurtu pisania o LGBTQ+, Argonauci bez wątpienia wpiszą się w historię literatury feministycznej i queerowej.
(opis wydawcy)

Spotkanie odbędzie się na platformie Zoom. Opłata za udział wynosi 2 zł. Bilety do kupienia w sklepie internetowym MOCAK Bookstore pod tym linkiem >>
Po zakupie biletu wyślemy Państwu szczegółowe wskazówki dotyczące udziału wdyskusji. Jeśli w ciągu 24 godzin nie otrzymają Państwo e-maila zwrotnego, bardzo prosimy o sprawdzenie folderu spam oraz kontakt z Biblioteką MOCAK-u.
Z Biblioteką można się skontaktować pod adresem e-mail biblioteka@mocak.pl oraz pod numerami telefonu 12 263 40 35 (poniedziałek – sobota, godz. 9–16) i 735 408 348 (w dniu spotkania).

Maggie Nelson (ur. 1973) – amerykańska pisarka. Autorka między innymi książek prozatorskich Argonauci, Czerwone fragmenty, Bluets (zaliczonej przez amerykański magazyn „Bookforum” do 10 najlepszych książek ostatnich 20 lat) oraz tomików poezji Something Bright, Then Holes i Jane: A Murder. Za Argonautów otrzymała w 2015 roku Amerykańską Nagrodę Krytyków Literackich, książka została także bestsellerem „New York Timesa”. Nelson była stypendystką Fundacji Guggenheima, programu Innovative Literature, Fundacji Andy’ego Warhola oraz Fundacji MacArthura. Przyznano jej także nagrodę Amerykańskiego Funduszu Sztuki. Mieszka w Los Angeles, pracuje na Uniwersytecie Południowej Kalifornii.

Argonautów znajdziecie w księgozbiorze Biblioteki MOCAK-u – zachęcamy do wypożyczania.

Klub Czytelniczy Sztuka Opowieści to spotkania dotyczące książek, które w literacki sposób podejmują temat sztuki bądź mogą być inspiracją do dyskusji o niej. Naszym celem jest swobodna, niehierarchiczna rozmowa o współczesnej sztuce i rozwijanie społeczności czytelników.

Spotkanie poprowadzi Joanna Łępicka – redaktorka i czytelniczka, od 2019 roku zajmująca się w Bibliotece MOCAK-u dyskusyjnym klubem czytelniczym.

Nadchodzące spotkania:
12.12.2021 Ta-Nehisi Coates – Między światem a mną
23.1.2022 Kallia Papadaki – Dendryty
20.2.2022 Ali Smith – Zima