OutlineMocak_mobile_icon
Aplikacja mobilna
Zaplanuj wizytę w muzeum, sprawdź aktualne wydarzenia oraz zwiedzaj wystawy z mobilnym przewodnikiem.
Pobierz Zamknij
Przejdź do głównej treści
Languages

Archiwum Mikołaja Smoczyńskiego

Archiwum Mikołaja Smoczyńskiego

Archiwum Mikołaja Smoczyńskiego dokumentuje każdą sferę twórczości jednego z najwybitniejszych twórców fotografii w Polsce. Spadkobiercy przekazali MOCAK-owi spuściznę artysty, która została podzielona między Archiwum oraz Kolekcję. W zbiorze archiwalnym znajdują się negatywy i diapozytywy, rękopisy, teksty krytyczne, zdemontowane instalacje, nieukończone prace, projekty plakatów i odbitki próbne, ukazujące proces powstawania dzieła oraz eksperymenty z formą. Archiwum Mikołaja Smoczyńskiego zawiera także dokumentację fotograficzną jego wystaw sporządzoną przez innych autorów.

Mikołaj Smoczyński (1955–2009)

Twórca instalacji site specific oraz czarno-białych fotografii, które nierzadko stanowią kreacyjny zapis jego działań w przestrzeniach galeryjnych. W jego sztuce trudno oddzielić działalność typowo rzeźbiarską od fotografii eksperymentalnej. Instalacje, których forma była uzależniona od miejsca i czasu powstania, stawały się tematem cyklów fotograficznych. Smoczyński był osobą niezwykle aktywną twórczo, o czym świadczą setki odbitek oraz dziesiątki instalacji realizowanych w Polsce i na świecie.

Dzieła Smoczyńskiego znajdują się w wielu instytucjach i kolekcjach artystycznych w kraju, między innymi w muzeach narodowych w Poznaniu, Szczecinie, Warszawie, Wrocławiu, Muzeum Sztuki w Łodzi, Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski oraz Zachęcie Narodowej Galerii Sztuki w Warszawie, Bunkrze Sztuki w Krakowie, Galerii Labirynt w Lublinie i Galerii Foksal w Warszawie, a także w znaczących kolekcjach zagranicznych, takich jak: Museum of Photographic Arts w San Diego, Art in General w Nowym Jorku, Galerie l’Ollave w Lyonie, Kanagawa Prefectural Gallery w Jokohamie oraz w wielu zbiorach prywatnych. Artysta był laureatem wielu nagród, w tym European Photography Award, przyznawanej w Berlinie (1992).

 

Do e-galerii >>